600 ml destilované vody
2 lžíce kořene mydlice lékařské (k sehnání např. zde)
1-2 mýdlové ořechy (k sehnání např. zde)
heřmánkový čaj (1-2 sáčky)
1-2 lžičky raw jablečného octa

Do hrnce dáme vařit vodu spolu s kořenem mydlice a mýdlovými ořechy na 10 minut (až půl hodiny? - DODĚLAT). Až se dovaří, tak přidáme heřmánkový čaj a necháme louhovat cca půl hodiny (než se voda vychladí). Poté scedíme a přelijeme do 500ml lahvičky na šampón. Přidáme jablečný ocet, díky kterému šampon vydrží déle než týden a ještě to funguje jako kondicionér (2v1).

*obměny: Můžeme přidat i jiné bylinky místo heřmánku - např. mátu, kopřivu, kokosové mléko.. Tento recept jsem našla zde.

Našla jsem k tomu ještě zde:
"V Indii si ženy šampon z mýdlových ořechů vyráběly už v dávných dobách , tak to zkusím podle nich. Je k tomu potřeba malý hrnec s litrem vody do toho asi tak 10 skořápek , přivést do varu a povařit 5 minut .Při vaření se ze skořápek uvolní saponin . Takto vzniklý roztok se pak nechá vychladnout a usadit ( třeba přes noc ) a pak si s ním umýt vlasy( nebo i tělo ) . Mělo by jim to dodat lesk , vitalitu a odstranit i lupy . Takovýto přírodní šampon ale nepění a tak není dobré ho dávat větší množství , než normálního šamponu , jinak by vlasy mohly být po umytí hrubší. Je to podobný jako s lávovou zemí . Tam taky , když se jí dá moc , tak jsou pak vlasy splihlé a působí mastně. Takže spíše menší množství a jen na část vlasů u hlavy , zbytek se pak umyje při opláchnutí. Ten roztok z mýdlových ořechů může obsahovat i bylinky a vonné oleje. Těch ale jen pár kapek ."

doba přípravy: 45 minut

počet porcí: 500 ml

cena celkem: 50 Kč

.