1 díl jedlé sody
1 díl soli
10g Sodium Cocoyl Isethionate
1/2 dílu kyseliny citrónové prášek (potravinářský)
1 dcl octa (stačí ten nejlevnější)
1-2 nekonečné koule do myčky (změkčuje vodu)
polštářek do myčky (na 1000 umytí)

Na prášek do myčky (=tablety) potřebujeme první 4 suroviny. Vše smícháme v nějaké dóze (vznikne prášek), přidáme pohlcovač vlhkosti (či skladujeme na suchém místě) a uzavřeme. První 3 dny skladování ten prášek 1-2x denně promíchám (aby se neslepil).

Když myjeme, tak odměrkou dávkujeme požadované množství prášku tam, kam se dávají tablety. K tomu dáme do myčky kouli, která změkčuje vodu a polštářek do myčky. Tam, kam se dává leštidlo vylijeme ocet. Zapneme myčku jako normálně.

POZOR: Když použijeme kuchyňskou nebo mořskou sůl (namísto speciální soli do myčky) tak se stane to, že změkčovač vody v myčce přestane fungovat (mám místo toho sice kouli do myčky, která ho ale asi není schopna plně nahradit). Tento recept mi fungoval s normálně velkou myčkou, po přechodu na malou myčku už skoro vůbec nefunguje (výsledky - umyté nádobí - jsou nic moc). Sice to je levné a ekologické, ale ne vždy myčka nádobí umyje. Tedy to chce asi individuálně dle typu myčky nastavit (poměr sody a kys. citronové či soli atd.).

*obměny: Podobné recepty k nalezení zde, zde, zde a zde. Diskuse je k tomu zde, ale nejlepší je asi ta moje kombinace, už jí používám dlouho. (U Jaru, či pěnivého eko prostředku, nevíte, jak to bude pěnit a jestli to Vaše myčka zvládne. Lejt ocet na dno myčky se mi nezdá jako super nápad, jelikož leštidlo by mělo být až na konci mycího cyklu a odteče to někam dolů do trubek. Používat Borax jako změkčovač vody, když ho někdo označil za škodlivý se mi nechce - ta nekonečná kulička se dá koupit za 50-300Kč v nějaké specializované ekodrogerii a je neškodná a vydrží dlouho - už jí mám přes dva roky).


doba přípravy: 15 minut

počet porcí: dle toho, kolik dáte jako 1 díl

cena celkem: 120 Kč za 60 tablet? Tak nějak.